BilgiTim PαyŁaştıkçα ÇoğαŁαИ Tεk BiŁgi İçiŋ..
Sitemize HoşGeldiniz.

Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış 112
Sitemize HoşGeldiniz.

Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış 112
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BilgiTim PαyŁaştıkçα ÇoğαŁαИ Tεk BiŁgi İçiŋ..Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz : Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış

YazarMesaj
EmRe
Administrator
EmRe

Tecrube Puanı : 6
Yer : İn Dibi

Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış Empty
MesajKonu: Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış   Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış EmptyCuma Kas. 06, 2009 12:48 pm

1. Abdülaziz

Sultan Birinci Abdülaziz 8 Şubat 1830 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan İkinci Mahmud, annesi Pertevniyal Valide Sultan'dır. Ela gözlü, beyaza yakın kumral tenli, sert bakışlı ve top sakallıydı. Ağabeyi Sultan Birinci Abdülmecid'in vefatı üzerine 25 Haziran 1861 günü tahta çıktığında 31 yaşındaydı.

İsrafçı bir padişah olarak tanınmasına rağmen, çok sade giyinir, sarayda bir terlik, bir entari ile dolaşırdı. Babası öldüğü zaman dokuz yaşlarındaydı. Ancak ağabeyi Sultan Birinci Abdülmecid, onun eğitimine çok önem verdi. Şehzadeliği sırasında rahat ve korkusuz bir hayat sürdü.

Çok iyi Fransızca konuşurdu. Şiire ve müziğe de ilgisi vardı. Kendine ait besteleri vardır. Resim yapma kabiliyeti de çok üstün olan Sultan Birinci Abdülaziz, Osmanlı donanmasına ısmarlayacağı gemilerin planını bizzat kendisi çizmişti. Ok atmayı, ata binmeyi, avlanmayı ve özellikle güreşmeyi çok severdi. Güçlü, kuvvetli ve pehlivan
http://www.bilgitim.forum.st

Osmanlı Tarihi'ne Genel Bakış
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rap Hakkında Genel Bilgi
» Hapkido Hakkında Genel Bilgi
» Ninjutsu Hakkında Genel Bilgi
» Yüzme Hakkında Genel Bigi
» Tenis Hakkında Genel Bigi